top of page
  • תמונת הסופר/תשחר אמאנו

השיר שנולד בעקבות מותו של סלומון טקה


רועי גור כתב את "מקום" מנקודת מבטו של חבר שנמצא בזירה עם טקה ביום המוות ביוני 2019, וזועק את זעקת עדת יוצאי אתיופיה כולה. "התודה שקיבלתי ממשפת טקה נתנה לי את האישור להמשיך את המסע ביצירת השיר הכל כך, אם לא הכי משמעותי שלי"

רועי גור // צילום יח"צ

זה קרה לפני שלוש שנים. רועי גור צפה בחדשות במקרה המוות של בן העדה האתיופית, סלומון טקה, שזעזע ותסכל אותו, לדבריו, ברמה האישית. "חמישה חודשים לפני כן התרחש מקרה המוות של יהודה ביאדגה, וכמובן המוות המזעזע של יוסף סלמסה באמצעות טייזר והנה עוד מקרה מוות נוסף של צעיר בן העדה האתיופית בידי שוטר שהשאירו אותי עם המון סימני שאלה".

את סימני השאלה תרגם גור לשיר "מקום", שאותו הוא שר מנקודת מבט של חברו של טקה הנמצא איתו בזירת המוות. "שוויון חברתי זה אישו שמעסיק אותי מאוד בשנים האחרונות ועבורי, הכתיבה שלי היא אמצעי להציף בעיות חברתיות שיש אנשים ויתכן ומנסים להשתיק".

שירי מחאה בישראל הם דבר נדיר, מה גרם לך לכתוב ולבצע אחד כזה?

הכתיבה שלי מושפעת מהעולם שלי והמחשבות, רגשות, פרשנות שלי למציאות. אני לא מגדיר את עצמי כ"אמן מחאה" וזה לא משהו שהוא מתוכנן אצלי מראש. המקרה נגע בי בנקודות הכי רגישות שלי, שפשוט התחלתי לכתוב מהמקום בו זה פגש אותי. בתור אזרח ישראלי שרוצה לחיות בחברה מתוקנת ושוויונית, שדוגל באהבת חינם, ראיתי לנכון להביע את דעתי וזו רק דעתי – אפשר לקבל אותה וזה בסדר גם לא".


טקה נהרג ביוני 2019 מקליע שירה לעברו קצין משטרה. על פי כתב האישום שהוגש נגד הקצין היורה, ליבת הקליע ניתזה מהכביש אל חזהו של טקה והוא נהרג. הקצין סיפר כי לפני כן, ידו טקה ועוד שניים מחבריו אבנים לעברו ושתיים מהן פגעו בו. לדבריו, הוא חש בסכנת חיים ולכן ירה.


במילות השיר כותב גור:

"ילד עוד ילד, בשקט בשקט רוצחים לנו עם,

טורקים לנו דלת הנשק שלהם – עלייה בפשיעה ואין תחלופה לגזענות כשרה.

בני מיעוטים נרצחים בגלל צבע,

אתיופי נלחם על זכותו דרך קבע,

כל ערבי הוא פושע,

גל של פשיסטים לא הולכים נגד הטבע,

מי לא נלחם בדיכוי?

מי לא עמד בפיתוי?

מי פה טעה בזיהוי?

מי לא ראוי?"


מדובר במקרה שבו קצין ירה לטענתו בעת סכנת חיים, ולאחר מכן התברר שהושלכו לעברו אבנים. האם השיר מייצג נכונה את המקרה?

"בגלל שלא הייתי עד בשעת המעשה – אני לא יודע בדיוק מה היה באירוע ולהתיימר לדעת או לנחש זו תהיה טיפשות מצידי. בתור אמן-כותב-יוצר השיר נכתב מנקודת מבט סובייקטיבית שלי איך דמיינתי את חבר של סולומון טקה שנכח באירוע וכמובן זה נתון לפרשנות. אני רק העליתי נקודה למחשבה – "האם האצבע הייתה קלה על ההדק?", כמובן שלא המצאתי את הגלגל ואמנים כמו בוב דילן – Hurricane עשו את זה הרבה זמן לפני".

סלומון טקה // צילום יח"צ

רועי גור יצר קשר עם ימי טקה, אחותו של סלומון. "הייתה לנו שיחת זום נוגעת ללב, שבה היה חשוב לי לשמוע את הסיפור מבעד עיניה, לשמוע על הנער שסולומון היה. כששלחתי לה את המילים התרגשתי בהתרגשותה – המילים החמות וה'תודה' שקיבלתי נתנו לי את האישור להמשיך את המסע ביצירת השיר הכל כך אם לא הכי משמעותי שלי".

Comentarios


bottom of page