top of page
  • שחר אמאנו

אנחנו המראה העירומה כלפי מי שמתפדח להיראות אחר


קדחת חוזרת למרות שאף פעם לא נעלמה. שיחה קצרה עם הסולן יהונתן גרוסברג על התהפוכות במשך השנים, התוכנית החדשה שתעלה בקרוב ועל החיבור למציאות: "קדחת זה לא משהו שאמור להיות ב-2020 אבל זה קיים". ב-14.12 הם יופיעו בטרמינל 4 במסגרת פסטיבל השקת "זמן הפורקן"

חובבי הסצנה האלטרנטיבית ודאי זוכרים את להקת "קדחת" שפעלה בשנת 2008, הוציאה מיני אלבום ב-2012 ונעלמה. עכשיו היא חוזרת בגלגול חדש, אבל עדיין בהובלתו של הסולן יהונתן גרוסברג. באחרונה יצא סינגל חדש "מפה עד ירושלים" בכיכובה של כוכבת הרשת כרמל צאיג, ובקרוב תעלה תוכניתם החדשה "זמן הפורקן", מה שנותן תחושה שהם שוב על המסלול.

התהפוכות שעברה הלקה רבות, וגרוסברג עושה סדר. "החומרים לאלבום הבכורה נכתבו כבר בשנים 2013-2014, והתחלנו להקליט אותם ב-2014. עקב פרשה משפטית מאוד מכוערת שאני לא יכול להרחיב עליה נאלצנו לגנוז את כל ההקלטות, ונכנסנו להקליט הכל מחדש ב-2017", הוא אומר. "הלהקה החליפה בכל שנותיה כ-21 נגנים (אני חבר הלהקה המקורי היחיד) וגם זה הוסיף לעיכובים. למרות זאת, הרכב הלהקה הנוכחי מחזיק מעמד כבר קרוב ל-4 שנים".

יש עוד מקום לרוק כבד, להלן מוזיקה אלטרנטיבית במדינה שהיא פופ לחלוטין, בואכה ים תיכוני?

"אפשר להיות פוליטלי קורקט ולענות שלא, אבל אם נלך לתשובה יותר מורכבת וכנה - לשום דבר מוזיקלי בישראל כבר אין באמת מקום. גם דברים ש"הצליחו" כמו דודו פארוק או קובי מרימי - נשכחו אחרי 5 דקות. בישראל לעשות מוזיקה זה יהיה בכל מקרה הקרבת זמן וכסף והרבה עבודה סיזיפית. לגופו של עניין - יש לנו גם שירים לרבות הקליפ החדש שהם פחות כבדים ואני חושב שיש הרבה מאוד אנשים שיכולים להתחבר לזה ולכל האופי של הלהקה".

על החיים ועל המוות // 21 חברי להקה התחלפו עם השנים

אמרת בראיון עבר שבמציאות של היום כולם דחויים וקדחת מייצגת את כולם. מה עומד מאחורי האמירה הזו?

"קדחת זה לא דבר שאמור לקרות במציאות של 2020 ועדיין זה קורה. לא לכולם קל עם העובדה הזו. יש מצב כזה של פירמידת זלזול בחברה הישראלית ובעיקר בתל אביב ופאתיה - כל אחד שעושים עליו פוזות ודאווינים ומתנשאים עליו, במקום להתמודד מולם הולך ועושה את זה למישהו אחר, דורך על אחרים בשביל להרגיש טוב עם חוסר הביטחון עצמי ועמוד השדרה שלו. קדחת עושה מה שעושה בלי ניסיון לצאת מגניבים - מי שאנחנו זה מה שיוצא לנו, יהיה מוזר, ביזארי וסוטה כמה שיהיה - זה אנחנו. ככה יוצא מצב שגם ההייטרים הכי גדולים שלנו זה אנשים שהיינו אמורים לייצג בקטע אבסורדי, רק שהם כ"כ מתכחשים למצבם שזה לא קורה. אנחנו המראה העירומה כלפי מי שמתפדח להיראות אחר".

מה צפוי לנו ב"זמן הפורקן"?

"כרגע במתכונת הראשונית כל פרק יכלול קליפים וקטעים מהופעות חיות (וקטעי קישור בין לבין) מאת מיטב הלהקות בארץ מכל הז'אנרים: רוק ישראלי, מטאל, פאנק, סטונר, אינדי, בלוז, פולק-רוק וכו'. בהמשך מקווה שהתוכנית תתרחב גם לראיונות והנחיה של ממש".

איפה אפשר לראות אתכם מופיעים?

מוצ"ש הקרוב 14.12 החל מ-19:00 בטרמינל 4 ת"א. פסטיבל השקת "זמן הפורקן" בהשתתפות הצ'רצ'ילים (איחוד), אלישע בנאי, קילר הלוהטת, נאג' חמאדי ועוד. גם אנחנו נופיע ונחגוג מהדורת סי-די של אלבום הבכורה".

0 תגובות
bottom of page