top of page
  • שחר אמאנו

למצוא את אלוהים בכנסייה


המופע המהפנט של יורם חזן וכנסיית השכל הוכיח מדוע הצליחו לשרוד 25 שנה. הלהקה המצוינת, שאירחה על הבמה את החברים של נטאשה, עמיר בניון וקפה שחור חזק, היא תמצית תדמיתו של הסולן שלה: פחות רעשי רקע, יותר מוזיקה משובחת ועל זמנית שמשלבת את כל העולמות

רגע לפני שהוא שוב מעלה הילוך לעוד שירי מיתי של כנסיית השכל, יורם חזן חושף את התוכנית ההתחלתית. "הגענו לתל אביב משדרות וקנינו כלים. אמרנו שאם זה לא ילך נמכור את הכלים... ונקנה מיץ גזר", הוא מתלוצץ. איך זה נגמר, כולם יודעים. 25 שנה שהכנסייה על הבמות, מקליטה, מחדשת, משלבת מזרח עם מערב ויוצרת את הישראליות החדשה, ודומה שהיא הייתה כאן מקום המדינה.

25 שנה הם מספיק זמן בשביל לייצר רפרטואר עשיר ומגוון. בין ריקוד לעוד דקלום של שיר, בין סטנדינג אוביישן מוצדק לבין צמרמורת לביצוע השקט ל"שום דבר לא יפגע בי", בין הפיכת הבמה למועדון ריקודים ענק לבין ההבנה שהכנסייה הכניסה לחיינו כל כך הרבה משמעות ומשפטי מפתח ("אחד שיכור שכח לזכור את מה שהוא חייב לשכוח"; "תגידי שטוב, תגידי שרע, תגידי תלך וזה לא נורא"). אף אחד לא יצא מההופעה בתחושה שמשהו היה חסר, גם הקהל הבין שאי אפשר להכניס לתוך שלוש שעות 25 שנה, איך שלא תהפכו את זה, והגדולה של הכנסייה הייתה בכך שידעו לבחור את השירים הנכונים למסיבת יום ההולדת הכי שמחה שיש.

חזן ובניון. שילוב קולי מעולה | צילום: יובל אראל

עם הנטאשות. יחד ובתנועה | צילום: יובל אראל

שווה להתעכב קצת על יורם חזן. כמי שראה אותו בכמה הופעות, גם כאלה שבהן התארח לכמה שירים ופשוט כבש את הקהל, אני יכול לקבוע (ואני מניח שלא רק אני) שחזן הוא אחד היוצרים המובילים בישראל, בעל קול נדיר שחותך את האולם מקצה אל הקצה בכל פעם שהוא פותח את הפה. החיבור שלו עם עמיר בניון בשלושה שירים ובהם "שלכת" ו"הכל עד לכאן" היה לא פחות ממושלם.

עם החברים של נטאשה "מיליוני אנשים לבד" במופע יום ההולדת. שווה לחשוב על מסע הופעות משותף

התמונה הנדירה של כנסיית השכל על במה אחת עם כל "החברים של נטאשה" שחגגו גם הם 25 שנה לא מזמן, אבל כדברי מיכה שטרית "הכנסייה עשתה יותר, הם לא התפרקו וחזרו", היא חתיכת היסטוריה מקומית. הביצוע המעולה ל"מיליוני אנשים לבד" רק הפך את השילוב בין שתי הלהקות לכזה שמחייב מופע משולב של שתיהן. מתן הבמה לחבר'ה של "קפה שחור חזק" היא האפשרות לתת לצעירים מנתניה את הבמה שאולי הכנסייה לא קיבלה בתחילת הדרך שלה.

כנסיית השכל. המיץ גזר נשאר על המדף | צילום: יובל אראל

כנסיית השכל היא עוד להקה מפס היוצר של שדרות, העיר שעולה לכותרות בכל פעם שיש צבע אדום, אבל נטועה היטב בחיי התרבות הישראלית עם להקות כמו טיפקס ושפתיים, חיים אוליאל ואחרים. בעוד האחרים מלאים בצבעוניות ומוחצנות, לבשה הכנסייה את דמותו של הסולן שלה יורם חזן. פחות רעשי רקע, יותר מוזיקה מצוינת, אמירה חברתית ויכולת ביצוע מהפנטת, שריתקה 3,000 צופים בהיכל התרבות בתל אביב, שיכלו להישאר שם באין מפריע עוד כמה שעות. ואין עדות טובה יותר מכך להצלחה.


0 תגובות
bottom of page