top of page
  • תמונת הסופר/תשחר אמאנו

האחיות לחמיש: הפיוט של טנדו מחבר לבבות

כך מגדירות יהלה ושני לחמיש מ"טנדו" את הפרויקט שמעלה על נס את הפיוטים של סבתא רבתא דיאמנטינה וסבתן בובה. אחרי שני סינגלים, הן מספרות מה צפוי לנו בהמשך

יהלה ושני חלמיש // צילום יח"צ

שני ויהלה לחמיש מ"טנדו" עדיין מרגישות כמו חלוצות בחום הפיוט הנשי. במסגרת "טנדו" הן ממשיכות את המסורת המשפחתית שחלה עוד בימי סבתא רבא דיאמנטינה. "כילדות לא בהכרח ידענו להעריך את זה ולהתחבר לזה, אבל היום אנחנו מרגישות שאנחנו ממשיכות להדהד את הקול של סבתא שלנו בובה ושל סבתא רבתא, שיונק מהמסורת ופותח את הלב להתחבר", הן אומרות.

שני (35) ויהלה (31) הן אשקלוניות במקור. כיום שני מתגוררת עם משפחתה בצור הדסה ויהלה בירושלים. שני במאית תיאטרון קהילתי, יוצרת וזמרת ומנהלת ההרכב טנדו, יהלה פייטנית, שליחת ציבור ומנהלת מוזיקלית בטנדו. שני סינגלים – אל אדיר וידיד נפש – כבר ראו אור מהפרויקט שצפוי לצאת בשלמותו ביוני 2022.

ספרו קצת על סבתא רבתא. מה היא הייתה עבורכן? יהלה: "את סבתונא, סבתא רבתא שלנו, בקושי הכרנו. ספגנו דרך סבתא בובה (בתה) ואבא את הערכים שעליהם חינכה את משפחתה, של הכרת הטוב ושמחה, ענווה ויושרה, כבוד ואהבה לבריות. אני זכיתי להיקרא על שמה (דיאמנטינה - מלשון יהלום), ואני מרגישה זכות שבאיזשהו אופן היא מלווה אותי ושומרת עליי ועל הנשמה שלי".

בסינגל השני בחרתן ב"ידיד נפש", שהוא פיוט די מוכר וזכה לאינספור ביצועים. מה מבחינתכן הדבר החדש שאתן מביאות בחידוש שלכן, האם בכלל אפשר לתת עוד זווית לפיוט הזה?

יהלה: "יש אמירה מאוד חזקה ומיוחדת דווקא בלקחת פיוט מוכר, בלחן שונה שאין לו ביצועים זמינים בכלל למיטב ידיעתנו. זה מאפשר לנו ולשומעים לגשת למילים באופן חדש ומעמיק. קצת כמו שבספירלה נעשה את הסיבוב אבל בכל פעם נגיע לאותה נקודה בגובה אחר, ברובד אחר, כך ההזמנה שלנו לגשת לפיוט הזה, שהוא קלאסיקה, עם קצת מוכרות אבל גם עם חידוש וזווית שונה שצוללת פנימה ומדייקת משהו שאולי נשחק בחיבור.

שני: "חוץ מזה, זה הלחן האהוב עליי ואני ומקווה שיהפוך להיות כזה לשומעים נוספים".

טנדו. בשלל סגנונות // צילום יח"צ

מה לדעתכן הסבתות היו אומרת על הפרויקט כולו? אני רוצה להאמין שהן היו שמחות על ההזדמנות לקרב נשים וגברים אל עולם הפיוט והמסורת, להתרגש ולהתפאר בפסיפס הייחודי שנוצר בזכות קיבוץ הגלויות, ולשמחה הפשוטה והמדבקת שעולה מהשיר".

הפרויקט יכלול פיוטים בשלל סגנונות: פיוטים עתיקים וחדשים, ממגוון מסורות ממזרח ומערב, אלג'יריה, עיראק, חב"ד, מרוקו, אפגניסטן, ברסלב, לוב, פרס ועוד. כאשר יהלה ושני מתבקשות לבחור את הסגנון שאליו הן מתחברות הכי הרבה, הן מעדיפות לדבר על המכלול. "האלבום אוגד בתוכו תוספות מקוריות שלנו, ובעיבודים עם השפעות מוזיקליות עשירות גם ממרחבים אחרים לגמרי של ג׳אז ולטין", מסבירה יהלה. "דווקא המכלול הוא מה שמרגיש לי הכי שלם, שיש גם וגם וגם ושאפשר ליהנות מכל העולמות - הן מבחינת הסגנונות והן מבחינת התכנים (אלו שנוגעים יותר בגעגוע וחוסר ואלו שיש בהם שמחה מתפרצת).

שני: "המכלול של האלבום יכול לתאר את נפש האדם, מגוון רגשות, רעיונות, ערכים, מחשבות והרהורי הלב שבאים לידי ביטוי. יהיה פיוט לכל עת, לכל מצב רוח".

Comments


bottom of page